Opowieści złotej treści- o złocie słów kilka
Złoto jest jeden z najpopularniejszych materiałów/kruszców, z którego tworzy się aktualnie biżuterię. Od zarania dziejów złoto jest materiałem niezwykle cenionym, ze względu na swój blask i wytrzymałość. Pierwszymi ludami, które trudziły się wytwarzaniem biżuterii ze złota byli Babilończycy, oraz starożytni Egipcjanie. To właśnie złoto jest od zawsze związane z władcami i królami na całym świecie. Przede wszystkim złoto jest wyznacznikiem piękna oraz dobrobytu. Od wieków jest używane do wytwarzania monet, w ogólnie pojętej sztuce czy właśnie w jubilerstwie.
Złoto to pierwiastek o jasnożółtym kolorze, o wyraźnym, mocnym połysku. W swojej naturalnej, czystej postaci złoto jest bardzo ciągliwym i plastycznym materiałem. Aby stworzyć biżuterię, która będzie służyć przez Lata, złoto łączone jest z innymi stopami metali, zwane Ligurom. Dzięki temu obróbka złota w znacznym stopniu została ułatwiona oraz zaowocowało to wynalezieniem i wdrożeniem nowych, bardziej zaawansowanych technik w wytwarzaniu biżuterii.
Próby Złota Stosowane w Polsce
Aby stworzyć standard ilości złota i domieszki innych metali w wyrobach, zostały wprowadzone tzw. Próby złota. Najpopularniejsze próby złota w Polsce to 585 (14K) i 333 (8K). Rzadziej stosowaną próbą jest 750 (18K). Natomiast czyste złoto Pr 1000 (24K) stosowane jest do produkcji złotych sztabek inwestycyjnych.
Różnice pomiędzy próbami
Przymierzając się do zakupu złotej biżuterii w sklepie, często stajemy przed wyborem właśnie pomiędzy wyżej wymienionymi próbami. Jak dokonać właściwego zakupu?
Złoto 333 jest na przykład dużo mniej plastyczne od pozostałych prób, z racji posiadania mniejszej ilości złota w swoim stopie. Wyroby wytworzone w tej próbie (8K) są dużo bardziej odporne na zarysowania od innych prób.
Próba 750 Jest ona bardziej plastyczna w przeciwieństwie do pozostałych, stąd wyroby wytworzone z tejże próby mają tendencję do szybszego rysowania się.
Próba 585 (14K) jest idealnym kompromisem pomiędzy odpornością na zarysowania, jak i plastycznością.